Istorija

Grad je nastao u III veku pre nove ere tako što je grupa keltskih ribara (poznatih po imenu Parisi) naselila Ile de la Cite, malo ostrvo na kome je i danas centar Pariza. Naselje je nazvano Lutecija- mesto opkoljeno vodom. Godine 52. p.n.e. Cezar osvaja grad. Germanska plemena osvajaju ga u III veku, a 150 godina kasnije (451. godine) Huni sa Atilom na čelu kreću na Pariz. Tada izvesna Ženjev obećava da će spasiti grad- molitvom. I čudo se zaista dogodilo. Iz nepoznatih razloga Huni su krenuli u drugom pravcu, a Ženevjev je proglašena sveticom, zaštitnikom grada. U V veku u Galiju prodiru Franci i njihov kralj CLOVIS proglašava Pariz prestonicom franačkog kraljevstva (odatle ime Francuska).

711px-schedelsche_weltchronik_-_paris

Pariz je takođe i rezidencija grofa Eudes koji odbija napad Normana 886. godine. Dolaskom dinastije Kapetien pospješuje se razvoj grada čiji se napredak zasniva na rečnoj trgovini U XII Pariz postaje grad na glasu- započinje gradnja Notr Dama i Luvra. Dok su se na desnoj obali Sene razvijale ekonomske aktivnosti, na levoj obali je 1215. godine osnovan univerzitet. Pod Karlom V Pariz dobija novi pojas zidina Srednjovekovni Pariz je centar umetnosti i intelektualnog života Evrope. U XVIII veku Pariz predstavlja jedno od prvih kulturnih središta Evrope, okružen zidinama poreznika, broji u to vrijeme 600. 000 stanovnika. Grad koji je  u doba moderne monarhije doživio duboku transformaciju, biva jedno vrijeme istisnut od Versaja gdje se Luj XIV nastanjuje 1682. godine, a Pariz konačno postaje prestonica među prestonicama.

Glavna scena velike francuske revolucije (pad Bastilje, stvaranje Pariske komune), Pariz je, takođe,  mesto izbijanja revolucija 1830. i 1848. godine. Svakako najzaslužniji za današnji izgled grada je veliki urbanista XIX veka, Baron Hausman koji grad menja iz temelja. On je tvorac arondismana (na koje je grad podjeljen), njegova je ideja da glavne tačke grada budu veliki trgovi u koje će se ulivati široki bulevari, on je projektovao Operu, Bulonjski i Vincennes park… Grade se velike urbane perspektive, teritoriji Pariza pripaja se 11 perifernih opština. Na taj način se, 1860. godine, broj arondismana u glavnom gradu penje sa 12 na 20, a buržujske četvrti koncentrišu se u njegovom zapadnom dijelu. Pad Pariske komune (mart-maj 1871.) utiče na promjenu opštinskog statuta grada, zbog čega on ostaje bez gradonačelnika.Kao mesto održavanja nekoliko svetskih izložbi (1878, 1889, 1900), Pariz se afirmiše kao jedna od velikih kulturnih prestonica koja broji, 1900. g. 2,5 mil. stanovnika. Od 1940. do 1944. Pariz živi pod nemačkom okupacijom. Godine 1975. proglašen je teritorijalnom zajednicom, koja je istovremeno i opština i departman, a od 1977. godine gradom upravlja izabrani gradonačelnik kome pomažu, počev od 1983. , saveti arondismana predvođeni gradonačelnicima arondismana.

 

 

DANAŠNJI PARIZ

Francuzi pravim Parizom smatraju deo grada uokviren perifernim autoputem. Površina 105km2 i 2.000.000 stanovnika. Pariz sa periferijom zauzima 2300km2, prečnika 50km i ima 9.000.000 stanovnika. Gradsko ostrvo (Ile de la Cite) je srce Pariza. Sena deli grad na:

v     Levu obalu : stari univerziteti, ministarstvo, velike knjižare – Glava Pariza

v     Desnu obalu : poslovne i trgovinske četvrti – ruke Pariza. pariz-i-ajfelova-kula